Kolejne warsztaty z dr Grzegorzem Mańko

Dnia 8 lutego 2012 roku naszą szkołę, już po raz trzeci, odwiedził doktor Grzegorz Mańko.

Tym razem  zajęcia przybrały charakter praktyczny. Ochotnicy mieli okazję przekonać się na własnej skórze, na czym naprawdę polegają zabiegi rehabilitacyjne,  gdyż nie są to tylko masaże, jak uważa większość osób. Dowiedzieliśmy się, ze wadę postawy ma praktycznie każdy z nas i wpływa na to wiele czynników, np. długotrwałe siedzenie tzw. „noga na nogę”, noszenie w tylnej kieszeni spodni przedmiotów, takich jak telefon i portfel oraz monotonne noszenie torby na jednym ramieniu. Wszystko to może skutkować skróceniem naszej nogi, spowodowane przesunięciem miednicy. Tryb siedzący wywołuje ból, a szybko wzrost w okresie pokwitania może być przyczyną lekkiego wypuklenia na plecach.

Zabiegi polegają w pierwszej kolejności na rozeznaniu w postawie pacjenta. Po kontroli następuje etap naciągania i nastawiania. Każdy pacjent jest inny i wymaga innych zabiegów. Od fizjoterapeuty wymaga się baaardzo dużo wiedzy, praktyki i  wyczucia. Jest to niesamowicie trudna i odpowiedzialna praca, ale radość z pomocy innym jest niezastąpiona.

Doktor Mańko zainspirował moją koleżankę do wybrania fizjoterapii jako kierunek studiów i podejrzewam, że nie tylko ją. Oby więcej takich lekcji! ;-)

Sandra Juszkiewicz 2e