Mam kota na punkcie kota – relacja z wyjazdu do Schroniska dla zwierząt w Oświęcimiu

W piątek 8 marca br. uczennice z klasy 1 b pod opieką pani Anety Solińskiej, odwiedziły  Schronisko dla psów i kotów w Oświęcimiu w celu pomocy i wsparcia akcji  „Mam kota na punkcie kota”, która organizowana jest w Liceum po raz drugi. Celem wyjazdu było zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania schroniska, pracą wolontariuszy, inspektorów, pracowników schroniska, oraz wyprowadzenie psów na spacer.
Głaskając jednego kota lub wychodząc z psem na spacer nie naprawimy całego świata, ale na pewno zmienimy cały świat tych istot.

Pani Katarzyna Kazimierczak, pracownica Schroniska odpowiedziała na pytania Klaudii Skwarczyńskiej.

Jak wygląda  praca w Schronisku?

Prace zaczynamy o ósmej rano. O tej godzinie obowiązkowo wyprowadzamy wszystkie psy na spacer. Następnie przygotowujemy jedzenie dla psów i kotów. Sprzątamy boksy zwierząt w celu zachowania higieny i z dbałości o dobre samopoczucie zwierząt. Pracownicy mają ściśle określone zadania i dzielą się na takich, którzy zajmują się kotami oraz na tych, którzy dbają o psy.

Ile razy w ciągu dnia zwierzęta dostają jedzenie?

Zwierzęta dostają dwa razy dziennie pokarm,  rano suchą karmę, natomiast po południu gotujemy im ciepłe jedzenie.

Na jakiej zasadzie odbywa się adopcja, ile trwa proces i czy każdy może zaadoptować dowolne zwierze ?

Osoba zainteresowana adopcją musi przyjechać do naszego ośrodka. Przeprowadzamy z nią rozmowę, na jej podstawie będziemy mogli stwierdzić czy nadaje się na opiekuna czy też nie. Rozmowę przeprowadza kierowniczka lub też pracownik z wieloletnim doświadczeniem. W czasie rozmowy zadawanych jest szereg pytań m. in.: czy dana osoba zajmowała się już kotem czy psem, czy wie jak się obchodzić z takimi zwierzętami, jak je pielęgnować…

Czy do schroniska przyjmowane są wszystkie porzucone zwierzęta ?

Staramy sie przyjmować wszystkie zwierzęta, niestety ograniczają nas środki finansowe oraz brak miejsc, liczba boksów dla zwierząt… Przyjmujemy głównie zwierzęta z terenu Oświęcimia, natomiast z terenu gminy, powiatu tylko w wyjątkowych przypadkach w wyniku interwencji np. gdy  otrzymujemy zgłoszenie o brutalnym traktowaniu zwierząt, w wypadku znęcanie się nad zwierzętami.

Z jakimi problemami spotyka się Pani na co dzień w pracy?

Głównie z chorobami zwierząt, zwłaszcza kotów, które są mniej odporne od psów i gdy jeden kot zarazi się grypą, automatycznie drugi zaraża się od niego. Jednym z poważniejszych problemów w schronisku jest depresja psów. Zdarzają się przypadki, kiedy trafiają do nas psy, które mają po 10 lat i ciężko im się dopasować do otoczenia, przez m. in.  nastawienie zwierząt – niekoniecznie przyjazne. Najgorsze jest zobaczyć w oczach tych zwierząt ogromne rozczarowanie ludźmi, którzy zostawili je w schronisku.

W jaki sposób można pomóc schronisku?

Nasze Schronisko przyjmuje każdą pomoc czy to finansową czy rzeczową, czy w formie wolontariatu polegającego na wyprowadzenia psów, zabawy z kotami i sprzątaniu boksów. Pieniądze przeznaczamy na leki, karmę dla zwierząt, środki czystości oraz nowe wyposażenie boksów. Mile widziane są także darowizny od ludzi w postaci koców, kołder czy niektórych materiałów budowlanych wykorzystywanych do naprawy lub dobudowy  boksów.
Można także przeznaczyć 1% podatku na rzecz Schroniska.

 

Było to drugie spotkanie tego typu, ale nie ostatnie, dlatego chętnych prosimy o wpisywanie się na listę do pani Anety Solińskiej oraz 0 wspieranie finansowo schroniska.

Klaudia Skwarczyńska, kl. I b

 

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY NA LOS ZWIERZĄT – POMÓŻ SCHRONISKU !!!

Organizujemy zbiórkę rzeczową.
 Rzeczy potrzebne:

  • karma sucha oraz mokra w puszkach,
  • środki czystości, przedmioty gospodarcze, artykuły dla zwierząt:

domestos, płyny do podłóg, płyny do naczyń, ręczniki papierowe, gąbki do mycia, ścierki, koce, ręczniki, materacyki dla psów

budy dla psów,  klatki transportowe dla psów i kotów, obroże, smycze, legowiska

  • datki finansowe .

ZBIÓRKA TRWA DO 30 MARCA, PIENIĄDZE, PRZEKAZANE PRZEDMIOTY PRZYJMUJĄ OPIEKUNOWIE I CZŁONKOWIE SU.

Autor: Aneta Solińska