Projekt „Aktywna pamięć – ocalić od zapomnienia”

W ramach projektu AKTYWNA PAMIĘĆ – OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, realizowanego i finansowanego  przez Stowarzyszenie Romów w Polsce, uczniowie zwiedzili teren byłego, nazistowskiego obozu zagłady.

Spotkali się z Edwardem Paczkowskim, jedynym z nielicznych, żyjących świadków nazistowskiej zbrodni Romem, który trafił do obozu w 1942 roku jako dwunastoletni chłopiec, skazany za udział w polskiej partyzantce, nie rozpoznany przez Niemców jako Rom, osadzony został w obozie centralnym. Otrzymał numer więźniarski 66485. Był świadkiem wielu zbrodni jakich dopuścili się esesmani. Opowiedział o torturach, których doświadczył, psychicznej i fizycznej przemocy…

Przebywał w KL Auschwitz-Birkenau. W 1944 roku został transportem przewieziony do obozu koncentracyjnego Buchenwald, stamtąd ewakuowany do Bergen-Belsen, gdzie 17 kwietnia 1945 roku został wyzwolony. Po wojnie do 1960 roku prowadził wędrowny styl życia, poruszając się taborami. Dziś mieszka w Zawierciu…jako jedyny z rodziny przeżył II wojnę światową…

Niezwykłe świadectwo historii, nazistowskiej eksterminacji, przejmująca opowieść o cierpieniu, upodleniu, dyskryminacji… poruszyła głęboko, pozostając w pamięci.

Spotkanie zakończyła emisja filmu Niebieskoocy, który obnaża mechanizmy procesu dyskryminacji. Uzmysłowił nam, że każda mniejszość może stać się ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej, a w tej mniejszości możemy znaleźć się my sami.

Nietolerancja, dyskryminacja są stałymi elementami życia codziennego, dlatego konieczne jest uwrażliwienie społeczeństwa, znajomość historii i pamięć o tym, że

Ludobójstwa nie zaczynają się od obozów. Pierwsze jest zawsze pogardliwe słowo: ŻYDEK, PEDAŁ, CZARNUCH…Kiedy ruszy machina śmierci, nie da się już wiele zrobić…

Aneta Solińska