Akcja „Movember” jest bardzo popularna w Anglii, Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Jej nazwa to zbitka dwóch słów:
MOustache – wąsy
i noVEMBER – listopad.
Powstała, by przypominać mężczyznom – którzy zbyt rzadko myślą o swoim zdrowiu i nie dbają o nie w sposób właściwy – o raku prostaty i jąder, a w szczególności o profilaktycznych badaniach pozwalających wykrywać „męskiego zabójcę”.
http://www.polskieradio.pl/9/307/Artykul/978197,Zapusc-wasy-dla-jaj-walcz-z-rakiem-jadra-i-prostaty
Dziewczyny z klasy 2d w ramach profilaktyki prozdrowotnej… zapuściły wąsy. Poprzez prowokację happeningową, zwróciły uwagę na problem – Polacy unikają badań profilaktycznych, walczą ze skutkami choroby zamiast jej przeciwdziałać. Przyciągając uwagę niecodziennym wyglądem uczennice rozdawały ulotkę informacyjną.
MĘŻCZYZNO ! Prostata (gruczoł krokowy) znajdujący się w miednicy, występujący wyłącznie u mężczyzn, umieszczony jest między penisem a pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową (przewód, którym mocz przepływa z pęcherza do penisa). Główną funkcją prostaty jest wspieranie produkcji nasienia.
Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta z wiekiem. W większości przypadków choroba ta pojawia się u mężczyzn w wieku 65 lat lub starszych. Mimo że leczenie raka prostaty jest względnie trudne, rokowania w jego przypadku są zwykle dobre. Można go wyleczyć, jeśli zostanie wykryty dostatecznie wcześnie. Leczenie obejmuje usunięcie gruczołu prostaty, terapię hormonalną i radioterapię. Rak prostaty nie powoduje zwykle żadnych objawów, dopóki guz nie urośnie na tyle, aby uciskać cewkę moczową.
Drugim „męskim nowotworem” jest rak jąder. Na raka jąder umiera około 15% mężczyzn zapadających na tę chorobę. Najczęściej są to mężczyźni w wieku od 20 do 35 roku życia, czyli wtedy kiedy zakładają rodzinę, biorą ślub, płodzą dzieci swojej ukochanej kobiecie.
Nie pozwól by Twoje życie zakończyło się utratą jąder, tylko dlatego że wstydziłeś się pójść do lekarza!
Działania koordynowały panie profesor: Mirosława Przeworowska –Kawala i Aneta Solińska.
Aneta Solińska
Miroslawa Przeworowska-Kawala