Projekt „Lekcje ZUS” zakończony

W ramach lekcji Ekonomia w  praktyce w klasie 2a przeprowadzono

„Lekcje z ZUS”.

Był to cykl czterech spotkań, podczas których uczniowie uzyskali praktyczne informacje o emeryturach, rentach i innych świadczeniach przysługujących osobom ubezpieczonym oraz wiele wskazówek, m.in. jak zarejestrować własną firmę i z jakimi zobowiązaniami wobec ZUS się to wiąże. Każdy, kto zaczyna pracę, od razu musi być zgłoszony do systemu ubezpieczeń. Powinien wiedzieć, że może wybrać albo OFE, albo ZUS. Każdy, kto kończy szkołę, powinien wiedzieć także, jak funkcjonuje system emerytalny. Przekazana wiedza ma budować świadomość społeczną młodych Polaków w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.

Uczniowie w ramach projektu otrzymali zeszyty z prezentacjami multimedialnymi oraz zobaczyli filmy związane z tematyką ZUS. Na zakończenie cyklu „Lekcji z ZUS” uczniowie mieli opracować ulotkę pt. Przedsiębiorca w ZUS. Ulotka, która została wykonana zgodnie z określonymi poleceniami nauczyciela została nagrodzona. Nagrodę – pendrive – otrzymali : Michał Krawacki i Maciej Warzecha.

Projekt „Lekcje z ZUS” ma zasięg ogólnopolski. Opracowany został przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Prezes ZUS chce, by od września lekcje stanowiły element minimum programowego, a dla nauczycieli i uczniów zostały przygotowane specjalne podręczniki.

Po zakończeniu projektu zostanie przeprowadzony ogólnopolski konkurs wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, w których szkoły, jak i indywidualni uczniowie będą mogli wygrać nagrody (np. zestawy multimedialne, tablety, czytniki książek).