Śladami kultury judaistycznej – wycieczka na krakowski Kazimierz

Region małopolski jest najbogatszy w Polsce w ważne zabytki materialnej kultury żydowskiej. Znajdują się tu liczne miejscowości z zabytkami umożliwiającymi poznanie najróżniejszych aspektów dawnego życia żydowskiego, od wielkomiejskich (Tarnów), poprzez takie, w których ludność żydowska stanowiła istotny procent społeczności miasteczka średniej wielkości (Brzesko, Nowy Sącz, Oświęcim), aż po małomiasteczkowe (Bobowa, Dąbrowa Tarnowska). W dniu 20. października 2014 r. uczniowie klasy 1c wraz z opiekunami – Martą Oczkowską i Agatą Żywińską odwiedzili krakowski Kazimierz – bezcenny zarówno ze względu na swoje stare synagogi, jak i zwarty kompleks zabudowy miasta żydowskiego. Ta najbardziej znana dzielnica żydowska w Polsce, dzięki popularyzacji w filmie Lista Schindlera Stevena Spielberga, cieszy się rozgłosem także za granicą i stanowi niewątpliwie ważny punkt zwiedzania dawnej stolicy Polski – jedyną w swoim rodzaju możliwość odczucia „innego” w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc tak znaczących dla kraju, jak Wawel czy krakowska starówka. Na miejscu, wśród uliczek, muzyki i karczm ze swoim tradycyjnym menu, młodzież naszego liceum odbierała klimat codziennego życia wyznawców religii mojżeszowej. Smakowało wybornie!

Uczniowie klasy 1c II LO w Chrzanowie wraz z wychowawczynią Agatą Żywińską