Piramida zdrowego żywienia powstała, aby określić, jakie produkty należy jeść często a jakie rzadziej. Jej powstanie miało na celu zmianę naszych nawyków żywieniowych. Składa się z kilku poziomów, którym odpowiadają konkretne rodzaje produktów.
Dietetyk z Uniwersytetu Harvarda, Prof. Walter Willett w oparciu o swoje badania oraz założenia diety śródziemnomorskiej, stworzył nową piramidę żywieniową, która została przyjęta przez specjalistów z całego świata.
Dużą uwagę zwrócono na aktywność fizyczną, która warunkuje zdrowie. Ćwiczyć należy systematycznie, a najlepiej codziennie. Ruch wspomaga właściwe trawienie i spalanie nadmiaru kalorii, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Niezwykle ważne jest także kontrolowanie swojej wagi.
Według nowych zasad żywienia produkty mączne zostały podzielone na „złe” znajdujące się czubku piramidy, czyli produkty wypiekane lub wyrabiane z mąki pszennej oraz „dobre”produkty zbożowe z pełnego przemiału (pieczywo pełnoziarniste, najlepiej z nasionami roślin oleistych, makaron z mąki razowej, musli, płatki) oraz nieoczyszczony ryż i kasze, znajdujące się u podstawy. Obok ciemnego pieczywa umieszczono także tłuszcze nienasycone zawarte w olejach roślinnych ( m.in. w oleju rzepakowym), bogate w kwasy omega, które obniżają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, wspomagają prace mózgu oraz pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej.
Następny poziom stanowią warzywa i owoce, jako źródło witamin i minerałów a także węglowodanów złożonych. Powinny być składnikiem każdego posiłku.
Następny poziom to warzywa strączkowe – groch, fasola, bób, soja, soczewica, będące źródłem łatwo przyswajalnego białka, oraz nasiona i orzechy, zawierające białko stanowiące budulec kości. Uczestniczą w regulacji poziomu cukru w organizmie oraz obniżają ciśnienie. Produkty z tej grupy powinniśmy przyjmować 1-3 razy w ciągu dnia.
Ryby, drób i jaja stanowią piaty poziom piramidy. Są źródłem pełnowartościowego białka. Ryby dostarczają kwasów omega-3. Jaja są źródłem aminokwasów, witaminy B12 i kwasu foliowego.
Kolejne piętro piramidy zajmuje nabiał oraz suplementy wapnia. Mleko jest źródłem wapnia, białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Z drugiej strony jest dość kaloryczne
i zawiera tłuszcz zwierzęcy.
Na szczycie piramidy znajdziemy produkty, których powinniśmy unikać. Należą do nich czerwone mięso i masło ( bogate w tłuszcze nasycone), jasne pieczywo, makarony, biały ryż, ziemniaki, słodycze, mocno przetworzone dania, fastfoody, tłuszcze trans (zawarte
w frytkach, chipsach, wyrobach cukierniczych) oraz sól i przyprawy zawierające glutamininian sodu.
Agnieszka Makuch
Źródła:
http://www.zdrowenienudne.pl/zywienieabc/nowa_piramida_zywienia
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071129/ZDROWIE/71128034
http://www.wprost.pl/ar/127189/Piramida-zdrowia/