Profilaktyka wad postawy

Postawą ciała nazywamy indywidualne ukształtowanie ciała i położenie poszczególnych jego odcinków, w tym tułowia i kończyn, w pozycji stojącej. Jak ważne jest, aby zachować zdrowy kręgosłup oraz jak możemy to zrobić przedstawił wykładzie dr n. med. Grzegorz Mańko. Na wady postawy pracujemy wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Każdy człowiek przyjmuje określone pozycje ciała. W jednych spędza więcej, w innych mniej czasu. Ale, gdy któreś ułożenie powoduje wychylenie kręgosłupa ze stanu równowagi, mówimy o zaburzeniu postawy ciała. Wówczas, aby zrekompensować owo wychylenie i jednoczesne jednostronne obciążenie organizmu, nasze mięśnie będą starały się pracować niesymetrycznie np.: nieprawidłowe siedzenie przed komputerem, ciągłe boczne skrzywienie kręgosłupa u stomatologów, czy wreszcie jedno z najpopularniejszych wśród młodzieży: nieprawidłowe noszenie plecaka na jednym ramieniu etc. Konsekwencją takiego długotrwałego, nieprawidłowego oddziaływania mięśni będzie deformacja ciała i w końcu wady postawy. Dlatego ważna jest nie tylko aktywność fizyczna, ale także dobrze zbilansowana dieta, mało stresu, wypoczynek i dbanie o prawidłową masę ciała. W prezentacji brali udział uczniowie klasy 2d i 2g.

Mirosława Przeworowska-Kawala
Agnieszka Makuch

Źródło:
Maria Borkowska, Izabella Gellesa, Wady postawy i stóp u dzieci. Jak zapobiegać jak korygować, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014