Niebanalnie do matury …

Kolejne ważne wydarzenie, tak dużo się dzieje … Tym razem wybraliśmy się na wykład „Filozofia miłości” prof. Józefa Lipca – naukowca i wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematyka zachęcała do przybycia wielu młodych ludzi, byli też obecni przedstawiciele władz Chrzanowa – burmistrz Ryszard Kosowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Zubik.

Jak już wspomnieliśmy, profesor mówił o filozofii miłości, czyli próbował wyjaśnić, czym właściwie jest prawdziwa miłość i jak można ją rozumieć. Do swojej opowieści o miłości i o filozofii wprowadził wiele kontekstów literackich, m.in. historię biblijnego Adama i Ewy oraz bohaterów najpiękniejszych „romansów” – Tristana i Izoldy, Romea i Julii. Na wykładzie odniósł się także do nas i powiedział, że miłości licealne są prawdziwe, wielkie i piękne, ale w zmieniającym się świecie mają, niestety, niezbyt wielkie szanse na przetrwanie. Na razie pewnie większość z nas nie zgadza się z tym stwierdzeniem, ale po latach wrócimy pamięcią do tych słów …

Nam najbardziej podobał się przykład zaczerpnięty z filozofii Platona, który przedstawiał doskonałego, szczęśliwego człowieka stanowiącego pełnię. Ale jak to bywa, zazdrośni bogowie postanowili podzielić ludzi na połówki i od tego czasu, aby osiągnąć szczęście, kobiety i mężczyźni muszą szukać tej jedynej osoby … A jeżeli się pomylą, to zabiorą komuś jego brakującą część i stąd krok do chaosu uczuciowego. Może właśnie dlatego tak wielu ludzi się rozstaje?

Jeden wykład, a tak dużo odniesień do filozofii i literatury. Dzięki obecności na wykładzie nie tylko miło spędziliśmy listopadowe popołudnie, ale też w niebanalny sposób przypomnieliśmy sobie motyw miłości wraz z kontekstem filozoficznym przed maturą. Do dłuższej relacji zapraszamy w kolejnych wydaniach gazety nowe!

Redakcja nowego