Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”
W. Szymborska

O WPŁYWIE CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY.

Dobrze czytać to znaczy szybko przyswajać informacje z wysokim poziomem zapamiętywania czytanego tekstu i z umiejętnością błyskawicznego wybierania potrzebnych fragmentów.

Umiejętność selektywnego czytania jest bardzo ważna, jeśli wiemy, czego chcemy się dowiedzieć. Warto sobie zadać pytanie:

Po co mam to czytać? W jakim celu?

CZYTANIE POZWALA NA:

• zdobywanie wiedzy
  • poszerzenie horyzontów
  • rozwijanie słownictwa
  • kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia
  • wyrażenie własnych myśli i uczuć
  • poznawanie różnych tekstów kultury
  • rozkoszowanie się pięknem literatury
  • relaks

Osoby, które opanują umiejętność czytania lepiej radzą sobie w życiu.
Codzienne głośne czytanie dzieciom buduje więź między rodzicem a dzieckiem.

Czytanie wpływa w znaczącym stopniu na kształtowanie naszego zachowania i tego jak postrzegamy świat. Badania aktywności mózgu podczas czytania informują, iż mózg żywi się przyswajanymi informacjami, wpływając na to jak zachowa się w przyszłości.

Czytanie powoduje emocjonalne związanie z bohaterami książek, natomiast nasz mózg stara się zrozumieć ich motywacje.

CZYTANIE pobudza wyobraźnię, więc odpuść sobie ukochany serial czy film I NAKARM SWÓJ MÓZG!

• Osoby czytające książki stają się bardziej empatyczne i zwracają większą uwagę na innych ludzi
  • Dzieci czytające od najmłodszych lat w przyszłości lepiej wyciągają wnioski z sytuacji, które obserwują.

Podczas akcji CZYTAM, BO CHCĘ WIĘCEJ rodzice i uczniowie otrzymali ulotki oraz zakładki do książek.