Piknik Historyków Sztuki

5 czerwca, uczniowie II Liceum uczestniczyli w Pikniku Historyków Sztuki, organizowanym przez Zakład Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Piknik odbył się na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.

W ramach Pikniku wysłuchaliśmy wykładów:

• prof. zw. dr hab. Ewy Chojeckiej,  na temat sztuki protestanckiej na Górnym Śląsku,
  • mgr Ryszarda Szopy, przybliżający etapy rekonstrukcji ewangelickiego kościoła z Bytomia,
  • studentów, prezentujących tematy prac licencjackich, będących szerokim spektrum zagadnień związanych ze sztuką.

W topografię Parku Etnograficznego studenci wpisali grę terenową, której scenariusza nie powstydziłyby się seriale CSI: Kryminalne zagadki czy Bones / Kości. Studenci odgrywali role: nauczycielki, chłopa, młynarza, karczmarki, narzeczonej, wiejskiego pijaka – czyli podejrzanych o morderstwo. Bohaterowie odpowiadali na pytania uczniów, których zadaniem było rozwiązanie zagadki morderstwa we wsi. Wskazówki otrzymywali tylko wtedy gdy odpowiedzieli na pytania z historii sztuki! J

Na podium znalazła się reprezentacja II Liceum: Agata Kumala, Eryka Grzywa, Anna Brandys.
W krajobraz Parku idealnie wkomponowały się modelki prezentujące etno- stroje ze śląskimi motywami regionalnymi.
W czasie Pikniku można było oglądać prace powstałe w ramach projektu: II Liceum w obrazach wielkich mistrzów.
Zwieńczeniem imprezy było ognisko z pieczeniem kiełbas- oczywiście śląskich.

Na Pikniku obok uczennic kl.1d i 2c byli studenci i wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. Barbara Szczypka-Gwiazda, dr hab. Irma Kozina, dr Jerzy Gorzelik, dr Mirosława Sobczyńska-Szczepańska.

Aneta Solińska