„Fahrenheit 451” – przedstawienie w języku angielskim

Książki palą się w temperaturze 451 stopni Fahrenheita… W świecie powieści Raya Bradbury’ego straż pożarna nie gasi pożarów, lecz pali książki, a razem z nimi domy, w których były ukryte.  Czytanie książek jest zabronione, a za ich posiadanie można iść do więzienia. Dla totalitarnej władzy książki są zagrożeniem, bo skłaniają ludzi do samodzielnego myślenia, wymiany poglądów i zadawania niewygodnych pytań. Zamiast literatury ludziom podsuwa się lekkostrawną papkę rozrywkową, dostarczaną przez interaktywną telewizję. Okazuje się jednak, że nie tak łatwo stłumić wolność myśli i nadal są ludzie, którzy wiele poświęcą, żeby przeciwstawić się tyranii.

Grupa teatralna TNT Theatre Britain przeniosła na deski sceniczne antyutopijną powieść Raya Bradbury’ego „Fahrenheit 451”. Duża grupa uczniów naszej szkoły – ponad 90 osób z różnych klas – wraz z pięcioma nauczycielkami języka angielskiego obejrzała spektakl w Krakowie, na scenie Teatru Variete. Wyjazd zorganizowały pani Anna Kozioł i pani Aneta Mulka w dniach 9 i 10 października 2017.

Aktorzy TNT to rodzimi użytkownicy języka angielskiego, mieliśmy więc okazję posłuchać mowy Szekspira w najlepszym możliwym wydaniu. Duże wrażenie zrobiła też na nas gra aktorska, dramaturgia spektaklu i efekty specjalne. Sztuka nie była z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych, lecz raczej tych skłaniających do refleksji i na długo zapadających w pamięć. Może po powrocie do domu spojrzymy na książki w swojej biblioteczce i pomyślimy: jakie to ważne, że nikt nie zabrania nam ich czytać…

Więcej informacji: http://www.english-theatre.cz/fahrenheit.html

Ewa Dzierwa