Wyprawa na koniec sztuki

Wyprawa na koniec sztuki.
Uczniowie realizujący historię sztuki na poziomie rozszerzonym, wzięli udział w spotkaniu z artystką Karoliną Żyniewicz, zorganizowanym przez krakowskie Muzeum MOCAK

Karolina Żyniewicz eksperymentuje z materią organiczną, czego efektem są intrygujące obiekty, które przypominają laboratoryjne preparaty lub archeologiczne znaleziska. Artystka prowadzi osobiste doświadczenia dotyczące przemijania w kontekście współczesnej kultury. Laboratoryjne procedury, medycyna i technologia są dla niej źródłem inspiracji i narzędziem do tworzenia sztuki.

W kontekście własnej twórczości postawiła uczniom pytania: o granice sztuki; dopuszczalność stosowania niekonwencjonalnych materiałów; o emocje, które balansują między odrazą a fascynacją.
Po części teoretycznej nadszedł czas na część warsztatową. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Każdy zespół otrzymał do opracowania jedno z pięciu zagadnień:
Nasze wirtualne istnienie
Inteligentne maszyny
Ochrona danych osobowych
Samotność w tłumie
Możliwość życia na innych planetach
Zadanie polegało na wymyśleniu projektu art&science, który dotyczył danego problemu. Oryginalność formy i tematyka dotykający cielesności, życia, przemijania i związana z nimi „liminalność” pozostanie jeszcze na długo w naszych umysłach…

Polecamy:
http://sensorsztuki.pl/pl/artist/karolina-zyniewicz/

https://www.mocak.pl/

Aneta Solińska