Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości upamiętniające zrzucenie, po 123 latach, jarzma niewoli. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, świętujemy uczestnicząc w inscenizacjach historycznych, koncertach patriotycznych, biegach niepodległościowych . W tym roku, większość proponowanych imprez zostanie realizowana za pośrednictwem Internetu.
Zachęcamy Was do wysłuchania piosenek patriotycznych śpiewanych przez uczennice Liceum, niech nas skłonią do refleksji historycznej.

Oliwia Ragula (klasa 1e/artystyczna) zaśpiewała „Rozkwitały pąki białych róż”, piosenkę określaną mianem hymnu żałobnego. Wsłuchajcie się w historię żołnierza-na którego powrót z wojny próżno czeka ukochana. Utwór powstała w 1918 r., gdy Polska odzyskiwała Niepodległość. Powszechnie śpiewany był również w latach 1939–1945 gdy kolejni żołnierze walczyli, a kolejne pokolenie kobiet z nadzieją wypatrywało ich
powrotu z frontu.

https://youtu.be/VuzdO6anCJA

Julia Budzyńska (klasa 1e/artystyczna) zaśpiewała o „pamięci, o tych dniach, o tych chłopakach”. Posłuchajmy utworu „Śpiewka 1920”.

https://youtu.be/N3WS-AEmlE8