Lekcja w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Uczniowie w ramach lekcji historii sztuki, uczestniczyli w „Spotkaniach online dla szkół” organizowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Zajęcia przybliżyły uczestnikom wybitne dzieła z kolekcji Muzeum Pałacu Książąt Czartoryskich.

Na pierwszym spotkaniu poznaliśmy historię Cecylii Gallerani i jej kochanka, księcia Mediolanu- Lodovica Sforzę, oraz warsztat i technikę twórczą Leonarda da Vinci.

Kolejne spotkanie poświęcone było obrazowi Rembrandta van Rijna „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”. Na obrazie epizod biblijny został ściśle powiązany z pejzażem, zmiany zachodzące w naturze odzwierciedlają to, co dzieje się w świecie ludzkim. Dramatyzm sytuacji Rembrandt podkreślił przez zastosowanie silnych kontrastów światła i cienia.

W Muzeum Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie znajduje się najcenniejsza w Polsce kolekcja sztuki, na wystawie stałej można zobaczyć arcydzieła, które analizowaliśmy na muzealnym, spotkaniu online. Nie pozostaje nam nic innego jak zobaczyć arcydzieła w Muzeum!