Debata ekspercka: „Rower – rekreacja czy transport?”

Debata ekspercka: „Rower – rekreacja czy transport?”

Uczniowie klasy I D wzięli udział w debacie zorganizowanej przez Miejską
Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie. Debata ekspercka zatytułowana: „Rower –rekreacja czy transport?” była jedną z imprez Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, obchodzonego jak co roku w dniach 16-22 września.


Celem ETZT jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak: komunikacja publiczna, rower i ruch pieszy, jako alternatyw dla transportu samochodowego. Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem: „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”.


Debatę prowadził Hubert Mazur – aktywista rowerowy ze Stowarzyszenia „Kraków Miastem Rowerów”, redaktor polskiej edycji książki „Miasto szczęśliwe” Charlesa Montgomery’ego. Jako eksperci wzięli udział: Magdalena Pastuszak – edukatora programu „STARS – rowerem do szkoły” oraz Jarek Tarański – specjalista turystyki rowerowej i autor strony internetowej VeloMałopolska. Gościem specjalnym był Robert Maciaszek – Burmistrz Miasta Chrzanowa.


Uczestnicy panelu omówili liczne korzyści (dla zdrowia i środowiska naturalnego) wynikające z upowszechniania jazdy na rowerze. Podkreślili też, że niezbędnym warunkiem masowego korzystania z rowerów w miastach jest budowa odpowiedniej infrastruktury, przede wszystkim dróg rowerowych. Burmistrz poinformował, jakie inwestycje projektowane z myślą o rowerzystach są realizowane i planowane na terenie naszego miasta i powiatu.


Paneliści zgodnie doszli do wniosku, że odpowiedź na pytanie zadane w tytule debaty jest następująca: rower służy rekreacji, ale jest także doskonałym środkiem transportu.

Całą debatę można obejrzeć tutaj:

https://www.facebook.com/watch/live/?v=569057860813329&ref=watch_permalink

Ewa Dzierwa