WYCIECZKA DO PALMIARNI w Gliwicach – reportaż

 Autor: Gabriela Bober

Dnia 6 grudnia pod opieką Mirosławy Przeworowskiej-Kawali oraz  Moniki Majcherczyk nasza klasa wybrała się na wycieczkę do palmiarni w Gliwicach.

Palmiarnia to rodzaj klimatyzowanej szklarni, w której uprawia się rośliny osiągające duże rozmiary i pochodzące z krajów tropikalnych. Przede wszystkim plamy – stąd też nazwa. Dowiedzieliśmy się, że w Palmiarni istnieje ponad 5600 roślin oraz że podzielona jest on na cztery pawilony tematyczne, w których poza egzotycznymi  roślinami znajdują się również terraria z gadami, akwaria z żółwiami, egzotyczne papugi i kanarki.

W I pawilonie stworzone były warunki jakie panują w klimacie subtropikalnym, gdyż większość zgromadzonych tam roślin pochodzi właśnie z tej strefy klimatycznej. Wszystkie rośliny znajdujące się w tym pawilonie są użyteczne dla człowieka i mają wpływ na gospodarkę np. cytrusy, rośliny „przyprawowe” czy też największa tam roślina – bananowiec.

W pawilonie II gdzie powietrze było bardzo wilgotne a temperatura nie spadała poniżej 18 st. C, obserwowaliśmy rośliny tropikalne. Nieodłącznym elementem tego pawilonu było oczko wodne, w którym pływały piranie, pielęgnice pawiookie oraz sumy afrykańskie.

Pawilon III gromadził najstarsze i  jedne z najbardziej okazałych roślin jakie można oglądać w Palmiarni. Główną atrakcją były palmy, z których najstarsze to feniksy kanaryjskie, a  ich wiek przekroczył 120 lat.

Pawilon IV – sukulenty. Odczuliśmy zmianę klimatu, gdyż  była utrzymywana tam niska wilgotność powietrza i podłoża. Wszystkie rośliny łączyła zdolność do gromadzenia wody. Najliczniej prezentowana w pawilonie  była  rodzina kaktusów (ok. 2 tysiące sztuk). Były  8 metrowe cereusy i kilkunasto-milimetrowe litopsy, czyli żywe kamienie, które najbardziej przykuły naszą uwagę.

Bardzo podobał nam się temat wycieczki, jako klasie o profilu biologiczno-geograficznym. Wszyscy byli zadowoleni, oby więcej tego typu wyjazdów.