Camera obscura w roli głównej

Uczniowie klasy 2g uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez fotografa Karola Mroziewskiego w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini. Tematem spotkań była zarówno teoria jak i twórcza praktyka.

Uczniowie poznali tajniki fotografii solarnej, zasady działania camera obscura, otrzymali przygotowane przez fotografa prototypy aparatu fotograficznego, które umieścili w wybranych przez siebie miejscach.

Po dwutygodniowym naświetlaniu pierwsze pudełka zostały otwarte, a sceptycznie nastawieni zobaczyli efekty, które przerosły ich oczekiwania!

Kolejne zdjęcia odkryją przed nami swą tajemnice za dwa tygodnie!

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Camera obscura (Camera obscura z łac. ciemna komnata) jest prostym przyrządem optycznym umożliwiającym utrwalenie obrazu rzeczywistego. Camera obscura to prototyp aparatu fotograficznego. Jest to pudełko z niewielkim otworem (średnicy 0,3-1 milimetra zależnie od wielkości kamery) spełniający rolę obiektywu a na drugiej papier fotograficzny. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą odwrócony i pomniejszony obraz. Obraz otrzymany za pomocą camera obscura posiada następujące cechy: miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie. Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.
Początków tego urządzenia można się doszukiwać w starożytnej Grecji. Była wykorzystywana przez artystów malarzy, między innymi Leonarda da Vinci, Vermeera, Canaletta jako narzędzie pomocne przy określaniu perspektywy

Aneta Solińska