Oszczędność to cecha ludzi z wyobraźnią

stypendiaCzęsto zastanawiamy się czy warto oszczędzać, czy jest tego jakiś głębszy sens? Odpowiedzi na te pytania wydają się być proste, jednak wcale tak nie jest. Wydaje się, że oszczędzanie to cecha ludzi kreatywnych. Dlaczego tak jest? Postaram się to wyjaśnić.
Kiedy już postanowimy, że będziemy oszczędzać dobrze byłoby mieć jakiś plan – Na co oszczędzamy? Ile chcemy zaoszczędzić? By go mieć, trzeba go obmyślić, aby myśleć, trzeba być kreatywnym. Ludzie kreatywni oszczędzają w bardzo umiejętny sposób, wymyślają różne sposoby, by zatrzymać przy sobie jak najwięcej pieniędzy. I tutaj dochodzimy do wniosku, że każdy z nas umie oszczędzać, bo każdy z nas umie myśleć, czyż nie jest to prawda? Oszczędzanie pomaga spełniać marzenia, dlatego oprócz tak ważnej cechy jaką jest kreatywność powinniśmy charakteryzować się systematycznością, konsekwencją, odpowiedzialnością. Mieć świadomość, że nasz budżet może być taki, jak opisuje Sztaudynger w swojej fraszce: „Nasz budżet jak szwajcarski ser: z samych dziur, z samych zer”, a do takiej sytuacji nie możemy nigdy dopuścić.

Jesteśmy ludźmi młodymi, którzy w przyszłości będą gromadzić dochody i już dzisiaj pragną nauczyć się ”odkładać” nawet najmniejsze kwoty, by zapewnić sobie, a w przyszłości swoim najbliższym, lepszą przyszłość. Zadając sobie pytanie:   „Skąd bierze się bogactwo?”,  każdy z nas rozumie, że wydając mniej niż posiadamy, stajemy się bogatsi, a gdy wydajemy więcej, nasze oszczędności niestety topnieją. Wydając mniej uzyskujemy wspaniały komfort psychiczny, uwalniamy się od stresu związanego z długiem, a jak nasze oszczędności rosną czujemy się bardziej bezpieczni i niezależni finansowo. Dlatego bardzo ważne jest poznanie wielu możliwości racjonalnego gospodarowania dochodami, by poprawić swoją sytuację finansową i dowiedzieć się, gdzie możemy wygenerować więcej oszczędności, a gdzie, i w jakiej skali pozwolić sobie na więcej szaleństwa. Oszczędzać rozważnie i zarabiać systematycznie to nadrzędny cel naszego planu finansowego. Każdy obszar działania w planie naszych finansów jest równie ważny. Gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z finansami jest procesem rozłożonym w czasie. Istotnym czynnikiem jest nawyk prowadzenia analizy finansowej wszystkich wydatków, by zaoszczędzone fundusze pomnażać i ukierunkowywać na wybrany cel. Sukcesem finansowym będzie dotarcie do niego, a życiowym satysfakcja przynosząca pozytywną energię.

Martyna Legutko
Klasa 2a