31 października – Światowy Dzień Oszczędzania

II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie włączyło się w ogólnopolską akcję Tydzień Dla Oszczędzania w ramach Światowego Dnia Oszczędzania. Jest to pierwsza tego typu akcja podjęta przez społeczność naszej szkoły, dzięki której chcieliśmy zaznaczyć swoją obecność w obchodach Światowego Dnia Oszczędzania.

Nasze działania w ramach akcji Tydzień Dla Oszczędzania rozpoczęliśmy 25 września br. wizytą przedstawicielek banku PEKAO SA w Chrzanowie. Przeprowadziły one wykład na temat produktów bankowych, np. sposobów i form oszczędzania pieniędzy, zabezpieczeń kont internetowych, bezpiecznego używania kart płatniczych w bankomatach itp. Uświadomiły naszych uczniów, że samo oszczędzanie bez zachowywania nowoczesnych środków bezpieczeństwa może nam nie tylko nie przynieść zysków, ale możemy stracić wszystkie swoje oszczędności.

Następne działania w ramach akcji to opracowane przez uczniów klasy  2a referaty znajdujące się na stronie internetowej naszej szkoły:

Przeprowadzono również w kilkunastu klasach (1a, 1d, 1e, 2a, 3a, 3b, 3c, 3d) lekcje pt  Zarządzanie własnymi finansami, na których uczniowie podawali hasła skojarzeniowe dotyczące oszczędzania, w parach układali definicję oszczędności. Oglądali filmy przygotowane przez Fundację Kronenberga pt. Jak zaoszczędzić pierwszy milion?, Jak wydawać, aby na wszystko starczyło?, Planowanie budżetu domowego, Kompleksowe planowanie wydatków, Twoja przyszła emerytura, Jak zarabiać na produktach bankowych?, Oszczędzanie, Lokata z funduszem, Konto bankowe, Karta kredytowa, reportaże: Czy warto oszczędzać?, Jakie znamy sposoby na oszczędzanie? oraz podcasty: Postawy Polaków wobec oszczędzania, Oszczędne zakupy, Planowanie budżetu domowego, Jak gromadzić i pomnażać kapitał na emeryturę? Jak planować swoje wydatki?. Lekcje będą dalej przeprowadzane do 15 listopada br.

W dniu 31 października o godzinie 10:00 w naszej szkole uczciliśmy Światowy Dzień Oszczędzania przedstawiając naszym kolegom i koleżankom z klas: 1a, 2a, 3e prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów klasy 2a, dotyczącą tematyki oszczędzania. Grupa uczniów w składzie: Karolina Dyl, Klaudia Kaszyca, Aleksandra Kędra, Krzysztof Lasoń i Barbara Otrębska wyjaśniła następujące pojęcia: co to jest gospodarstwo domowe, skąd czerpie ono swoje dochody?, jakie ma wydatki?, prawo Engla, budżetu domowego – podając przykłady zmniejszenia deficytu, jeśli wystąpi w naszym gospodarstwie domowym. Przedstawiła 15 drobnych sposobów na oszczędzanie, również w formie ulotki rozdawanej wśród uczniów. Przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pracowników szkoły, rodziców na temat oszczędzania, podając kilka sposobów na oszczędzanie wody, energii i gazu, które stosowali ankietowani. Omówiła również jeden z produktów bankowych jakim jest lokata bankowa, jej wady i zalety, aby wygenerowane oszczędności móc ulokować w bezpieczny sposób. Przedstawiła również wywiad z doradcą gospodarczym.

Uczniowie klasy 2a rozpoczęli prezentację multimedialną przygotowaną przez nich piosenką pt. Money, Money (ABBY), a na zakończenie zaśpiewali piosenkę Barcelona (PEKTUSA) do której ułożyli własne słowa na temat oszczędzania. Słowa piosenki znajdziecie na końcu sprawozdania.

Podsumowaniem tego dnia było wręczenie przez dyrektora liceum – pana Andrzeja Biedę dyplomów oraz skarbonek uczniom klasy 1a, którzy najlepiej napisali dyktando pt. Mój plan oszczędnościowy.

  • I miejsce zajęła Magdalena Pogoda
  • II miejsce ex aequo – Gabriela Curyło i Radosław Karelus
  • III miejsce – Izabela Szumniak

Skarbonki otrzymali również opiekunowie uczniów, którzy uczestniczyli w obchodach. Od 31 października, postanowili oszczędzać na emeryturęJ

Pozostali uczniowie, uczestniczący w obchodach, mieli za zadanie podać bardzo ciekawy, niespotykany, przynoszący korzyści sposób na oszczędzanie. Padło ich kilka, spośród których, wybrano pomysł ucznia klasy 3e Tomasza Wilka – kupowanie gazet z kuponami promocyjnymi. sam go stosuje i potrafi zaoszczędzić bardzo dużo oraz Anny Czuper, uczennicy klasy 3e, której pomysłem na oszczędzanie jest robienie kanapek w domu, a nie kupowanie ich w sklepiku. Pomysły bardzo się podobały, a uczniowie otrzymali w nagrodę skarbonki.

Akcja Tydzień Dla Oszczędzania w naszej szkole będzie trwała do 15 listopada br., a już 6 listopada br. o godz. 10:00 szkolny konkurs pt. Oszczędzanie jest proste – wystarczą dobre chęci.

Drodzy uczniowie! zaglądajcie na stronę internetową naszej szkoły, tam znajdziecie ciekawe informacje związane z dalszymi działaniami dotyczącymi oszczędzania:)

 Mirosława Sojka

Oszczędzanie jest tak blisko

To był plan, piękny plan,
W głosie mej zaistniał gdzieś,
Coś mi mówi: „Życie zmień?”
Tylko pieniądz liczy się.
W mym portfelu pusto jest,
To co było poszło precz,
tylko pustka świeci, trwa
w mojej głowie zrodził się plan.

ref: Oszczędzanie jest tak blisko,
nie mów nigdy NIE,
zbuduj z nami piękną przyszłość,
swój własny cel.

To był plan, piękny plan
który śnił się w każdy dzień,
Czy panie mają wspólny cel?
Może tak, może nie,
W kieszeni tylko grosze trzy,
których nie zabierze nikt.
Trzeba mocno wierzyć, że
oszczędzanie ważne jest.

ref: Oszczędzanie jest tak blisko,
nie mów nigdy NIE,
zbuduj z nami piękną przyszłość,
swój własny cel.

(Słowa do piosenki Barcelona, zespołu PECTUS)