Poszukiwanie dawców

12

VI akcja poszukiwania dawców szpiku kostnego.

Apelujemy do wszystkich, którzy mogą pomóc  !!!

Możesz uratować komuś życie…

Zarejestruj się i zostań dawcą szpiku!

W tym roku odbędzie się u nas już VI akcja poszukiwania dawców szpiku kostnego. Dotychczas podczas naszych działań zarejestrowało się prawie 1800 osób z okolic Chrzanowa, Libiąża, Trzebini i Krzeszowic. Pomimo tylu zarejestrowanych tylko jedna osoba dotychczas została dawcą. Od paru lat współpracuje z nami Paula i jej rodzice. Paula jest po przeszczepie szpiku kostnego i czuje się dobrze. Właśnie podczas takich akcji organizowanych w całej Polsce zgłosił się dawca i uratował jej życie.

Do rejestru dawców szpiku kostnego mogą przystąpić osoby:

  • w wieku od 18 lat
  • które wypełnią ankietę (konieczny jest dowód osobisty) i oddadzą do badania 10 mln krwi.

Choroby, które wykluczają rejestrację to: choroby układu krążenia, zawał serca, astma, padaczka, choroby nowotworowe, łuszczyca, choroby tarczycy. Więcej informacji na stronach:

Z pobranej próbki krwi wykonywane są badania antygenów zgodności tkankowej HLA. Dane antygenowe kandydata na dawcę wprowadzane są do polskich komputerowych baz danych, a następnie i przesyłane do Światowego Banku Szpiku z siedzibą w Leiden, który skupia 96 rejestrów z 43 krajów gromadząc informacje o ok. 12 milionów potencjalnych dawców szpiku. Odtąd dane te są dostępne w trakcie poszukiwania dawcy dla dowolnego chorego na świecie.

Bohaterem jest każdy, kto ratuje życie drugiemu człowiekowi. Piszą o nich w gazetach i oglądamy ich w telewizji, ale są też tacy bohaterowie, którzy robią to anonimowo w zaciszu szpitalnego gabinetu. To na Was czekamy.

Przyprowadź swojego kolegę, koleżankę, sympatię… to jest bardzo ważne … w ten sposób ratujesz komuś życie.  Ale pamiętaj! To musi być przemyślana decyzja – nie możesz komuś robić złudnych nadziei wycofując się w ostatniej chwili.

Akcja przeprowadzana będzie przy współpracy z Fundacją Przeciwko Leukemii i Ośrodek Dawców Szpiku Medigen

20 marca 2014 (czwartek) w Chrzanowie odbędzie się akcja poszukiwania potencjalnych dawców szpiku :
  • w II Liceum Ogólnokształcącym ul. Kard. Wyszyńskiego 19 od godz. 8.00- 11.00
  • w  I Liceum Ogólnokształcącym, ul. J. Piłsudskiego 14, godz. 12.00- 16.00
  • w Powiatowym Zespole Szkół w Chełmku ul. Krakowska 18  ; godz. 9.00 – 13. 00

Jerzy Jura