Gabriela Głogowska – Konkurs w Warszawie

Witajcie Kochani!
Pragę przedstawić Wam krótką relację z najlepszej wycieczki w moim życiu. W dniach 23-26.03.14 brałam udział w spotkaniu finalistów i laureatów konkursu „KNOW AMERICA 2014” w Warszawie. Konkurs składał się z 3 etapów:
 I etap składał się z 80 pytań (40 po polsku, 40 po angielsku), na które odpowiadałam na stronie konkursu z wykorzystaniem dostępnych internetowych źródeł. Wyłoniono 66 osób z ponad 500 zgłoszonych. W II etapie należało napisać esej na wybrany temat oczywiście dotyczący USA. Spośród przesłanych 55 wypracowań wyłoniono 27 (w tym 15 laureatów). Wybrane osoby zaproszono na trzydniową wycieczkę do stolicy, a dodatkowo laureaci uczestniczyli w III etapie konkursu- testu z wiedzy o USA oraz indywidualnej rozmowy w języku angielskim.
Choć nie zajęłam żadnego z pierwszych miejsc (znalazłam się w pierwszej 15 z tytułem laureata), to spędziłam niesamowite dni w Warszawie.
Poniżej przedstawię Wam gdzie byłam i co widziałam:
– Fotoplastikon – unikatowe zdjęcia z dawnych lat Warszawy,
– Pałac Kultury i Nauki (Collegium Civitas oraz restauracja Trojka),
– Muzeum Historii Żydów Polskich oraz wycieczka po Warszawie śladami getta warszawskiego,
– niezapomniana restauracja typowo amerykańska – Fridays,
– Centrum Europejskie,
– Rezydencja Ambasadora USA (Odbyło się tam rozdanie nagród oraz lunch. Mogliśmy tam porozmawiać z samym Ambasadorem, pracownikami ambasady i dyplomatami),
– Muzeum Sztuki Współczesnej,
– Ostatni punkt programu… robiąca piorunujące wrażenie American School of Warsaw. Dobrze wyposażona, duża, prywatna szkoła. Będąc w niej czułam się jak w amerykańskim serialu: korytarze z metalowymi szafkami, nowoczesne klasy z pojedynczymi ławkami, stołówka, w której odbiera się przepyszne jedzenie z tacami, a ponadto szkolny teatr, siłownia, basen, parę boisk i hal sportowych, winda, biblioteka.
Konkurs „KNOW AMERICA” jest corocznie organizowany przez Fundację Wspomagania Wsi, Collegium Civitas oraz Ambasadę Amerykańską w Warszawie. Główną nagrodą konkursu były m.in. wyjazd do USA oraz indeksy na studia (amerykanistykę).
Pisząc tę notatkę chciałam podzielić się z Wami moimi wspomnieniami oraz gorąco Was zachęcić do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu! Myślę, że już we wrześniu ruszy KNOW AMERICA 2015 :)
Gabrysia Głogowska, kl.III D