„Wycięli z kontekstu”… Nagrody!

Collage to technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkanin, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku), naklejanych na płótnie i łączonych z tradycyjnymi technikami plastycznymi. Kolaż stał się częścią sztuki za sprawą kubistów, dadaistów i surrealistów. Przypadkowe skojarzenia, odrealnione wizje, kreacje burzące logiczny porządek rzeczywistości, nierzadko absurdalne i prowokacyjne stały się znakiem rozpoznawczym surrealistów.
Dla Wisławy Szymborskiej był intelektualną grą. Jak napisał historyk literatury Leonard Neuger, Szymborska materiały do wycinania znajdowała sama. Były to tytuły gazet, magazynów, reprodukcje zdjęć i starych pocztówek. „Ona te materiały unieważniała. Nadal nosiły cechy własne, pierwotne, dawały się rozpoznać, ale – wycięte z kontekstu – zaczynały pod jej ręką budować nowe światy: nieco surrealistyczne, kipiące humorem i ciepłem, i poczuciem wolności” – wyjaśnił Neuger.

ROZSTRZYGNIĘCIE POWIATOWEGO KONKURSU

Nagrody zostały przyznane w kategorii: grafika komputerowa.

I MIEJSCE – KAMILA KASPRZYK

II MIEJSCE – KATARZYNA PABIS

III MIEJSCE – MARLENA ROZENEK

WYRÓŻNIENIE – MAGDALENA MADEJA

Rozdanie nagród poprzedziła prelekcja dotycząca historii (krótkiej;) kolażu w sztuce, przygotowana przez Katarzynę Kosowską i Annę Urbańczyk. Była teoria ale i praktyka. Do intelektualnej zabawy konwencjami zostali zaproszeni wszyscy obecni. Prace – podobnie jak te Szymborskiej – wymagają od odbiorcy znajomości tekstów kultury, zmysłu obserwacji współczesnej obyczajowości, tendencji społecznych i nastrojów politycznych (echa antysystemowe).

Prace plastyczne można zobaczyć w Klubie Literackim MBP w Chrzanowie (wystawa do końca czerwca). Oglądając pamiętaj, że kluczem do ich zrozumienia jest ironia i dystans..;)

Patronat nad Konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Chrzanowie, fundator nagród. Pulę nagród powiększyło wsparcie finansowe Uczniowskiego Klubu Sportowego, działającego przy II LO.

Organizatorem Konkursu było II Liceum przy współpracy z Klubem Literackim MBP w Chrzanowie.

Prace oceniało Jury w składzie: Olga Nowicka (MPB), Ewelina Deluga (MBP), Aneta Solińska (II LO).

Aneta Solińska

Wycięte z kontekstu – nagrodzeni