Poszukiwanie dawców szpiku

fundacja

medigen

VII akcja poszukiwania dawców szpiku kostnego.

Apelujemy do wszystkich, którzy mogą pomóc !!!

Zostań dawcą szpiku nie bójmy się podzielić życiem!

Możesz uratować komuś życie…

W tym roku odbędzie się u nas już VII akcja poszukiwania potencjalnych dawców szpiku kostnego. Dotychczas podczas naszych działań zarejestrowało się prawie 2000 osób z okolic Chrzanowa, Libiąża, Trzebini i Krzeszowic. Pomimo tylu zarejestrowanych tylko 8 osób zostało realnymi dawcami.

Do rejestru dawców szpiku kostnego mogą przystąpić osoby:

  • w wieku od 18 lat
  • które wypełnią ankietę (konieczny jest dowód osobisty) i oddadzą do badania 10 mln krwi.

Choroby, które wykluczają rejestrację to: choroby układu krążenia, zawał serca, astma, padaczka, choroby nowotworowe, łuszczyca, choroby tarczycy. Więcej informacji na stronie www.leukemia.pl, www.medigen.pl

Dane antygenowe kandydata na dawcę wprowadzane są do polskich komputerowych baz danych, a następnie i przesyłane do Światowego Banku Szpiku z siedzibą w Leiden, który skupia rejestry z 52 krajów gromadząc informacje o ok. 25 milionów potencjalnych dawców szpiku. Odtąd dane te są dostępne w trakcie poszukiwania dawcy dla dowolnego chorego na świecie.

Polska jest członkiem BWDW od lat 90-tych, a 3% światowej populacji potencjalnych dawców to Polacy. W styczniu 2015 roku liczba potencjalnych dawców szpiku kostnego w Polsce przekroczyła 750 tysięcy.

Bohaterem jest każdy, kto ratuje życie drugiemu człowiekowi. Piszą o nich w gazetach i oglądamy ich w telewizji, ale są też tacy bohaterowie, którzy robią to anonimowo w zaciszu szpitalnego gabinetu. To na Was czekamy.

Przyprowadź swojego kolegę, koleżankę, sympatię… to jest bardzo ważne … w ten sposób ratujesz komuś życie. Ale pamiętaj! To musi być przemyślana decyzja – nie możesz komuś robić złudnych nadziei wycofując się w ostatniej chwili.

22 marca 2016 (wtorek)

odbędzie się akcja poszukiwania potencjalnych dawców szpiku :

  • w II Liceum Ogólnokształcącym ul. Kard. Wyszyńskiego 19 od godz. 8.00- 11.00
  • w I Liceum Ogólnokształcącym, ul. J. Piłsudskiego 14, godz. 12.00- 16.00

Akcja przeprowadzana będzie przy współpracy z Fundacją Przeciwko Leukemii i Ośrodek Dawców Szpiku Medigen

Jerzy Jura