Forum Ekonomiczne

Miło nam poinformować, że uczniowie klasy 2b zakończyli przedsięwzięcie szkolne realizowane w ramach przedmiotu Ekonomia w praktyce. Zespół uczniów (Dawid Gąsienica, Arkadiusz Duszyński, Weronika Poźniak, Natalia Zając), którego Liderem był Szymon Zalarski zorganizował konkurs ekonomiczny
pt. „Być Przedsiębiorczym” dla uczniów naszego Liceum. Konkurs został przeprowadzony 20 maja br. o godz. 9:00. Do konkursu zgłosiło się 24 uczniów, a przystąpiło do niego 21 uczniów. Uczniowie mieli do rozwiązania test jednokrotnego wyboru, składającego się z 20 pytań oraz do rozwiązania 4 zadania otwarte z dziedziny gospodarki i finansów. Szymon wraz z zespołem pozyskali fundusze na nagrody z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Jacek Krupa objął Patronatem Honorowym nasze przedsięwzięcie. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 9 czerwca br. podczas Forum Ekonomicznego, na którym gościliśmy wiceprezesa Chrzanowskiej Izby Gospodarczej w Chrzanowie; prezesa Firmy TiM Kominki Sp. z o.o. w Trzebini Pana Tomasza Żołędzia. Wiceprezes wraz z dyrektorem naszej szkoły Andrzejem Biedą wręczyli nagrody laureatom, finalistom oraz pozostałym uczniom biorącym udział w konkursie. Nagrodą główną za pierwsze miejsce w konkursie był TABLET, natomiast za pozostałe miejsca do ósmego włącznie uczniowie otrzymali słuchawki, ładowarkę do telefonu, pendrive, kalkulator, torby podróżne, podkoszulki, książki i inne drobne gadżety.
Zwyciężczynią I Szkolnego Konkursu Ekonomicznego pt. „Być Przedsiębiorczym” została uczennica klasy 2g – Aleksandra Rozbicka, drugie miejsce zajęła Katarzyna Norys – klasa 1a, trzecie miejsce zajął uczeń klasy 1b – Krystian Burek i kolejno następujący uczniowie: Julia Paluszek (klasa 1d), Paulina Sztuk (klasa 1d), Sylwia Perończyk (klasa 1a), Anna Urbańczyk (klasa 2d) i Michał Harwes (klasa 1f). Podczas I części Forum oprócz ogłoszenia wyników i wręczenia nagród wiceprezes ChIG i prezes Firmy TiM Kominki Sp. z o.o. opowiedział uczniom biorącym udział w spotkaniu (klasie 1c i 2f) o początkach swojej kariery, sukcesach i porażkach oraz zakresie działalności CHIG. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. W II części Forum zespół uczniów wraz z Liderem grupy przedstawił prezentację multimedialną pt. „Jak wziąć 80 tyś. na małą firmę?” oraz 24 tysiące na etat. Przedstawiliśmy również sylwetkę młodego Polaka, tegorocznego maturzysty – Mateusza Macha – twórcy aplikacji Five App dla głuchoniemych (jest ich na świecie 70 milionów). Aplikacją zainteresowała się przedstawicielka ONZ. Mateusz zatrudnia w swojej firmie 10 osób; za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia, nie kupił biurka, telefonu, wszystko inwestuje w rozwój, produkt i zespół. Obecnie wartość jego firmy szacuje się na 2 miliony złotych. Od października rozpocznie studia na Uniwersytecie Nowojorskim; zdobył stypendium o wartości 1,2 mln złotych.
Forum Ekonomiczne podsumowaliśmy słowami Thomasa Edisona: „Wybierz pracę którą kochasz, ja nie przepracowałem w swoim życiu ani jednego dnia, bo wszystko co robiłem to sama przyjemność”.

 

Dziękuję Szymonowi Zalarskiemu oraz jego zespołowi za pomysł,
przygotowanie i organizację przedsięwzięcia szkolnego
przeprowadzonego dla uczniów II LO w Chrzanowie.

Mirosława Sojka