Sukces Oli i Elizy z 1c!

Autorki pokonały ponad czterystu uczestników z całego kraju!

Aleksandra Smolik- finalistka XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Eliza Pławecka- finalistka II stopnia XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Aleksandra Smolik pisała na temat: „Szkoła doświadczenia kosztuje, ale żadna nie potrafi lepiej wykształcić człowieka” ~ Benjamin Franklin. Przedstaw bohaterów literackich i filmowych, których trudne doświadczenia doprowadziły do pełni człowieczeństwa.

Tekst Oli zawierał odwołania do

  • literatury: („Futu.re” autorstwa Dmitry’iego Glukhovskiego)
  • filmów: („Leon Zawodowiec” Luca Bessona oraz „Nietykalni” Oliviera Nakache i Erica Toledano)

Według autorki pełnię człowieczeństwa osiąga osoba, która jest spełniona. Tylko ci, którzy doświadczają zła, są w stanie właściwie ocenić otrzymane później dobro.

Eliza Pławecka wybrała następujący temat: „Książki są lustrem, widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie” ~ `Carlos Ruiz Zafon.
Eliza zaprezentowała relację między człowiekiem a książką. Powołała się na „Szum” Magdaleny Tulli, „Pianistę” Władysława Szpilmana oraz publikację z cyklu „Bóg nigdy nie mruga” Reginy Brett.
Jak sama twierdzi: „gdy czytamy książkę, widzimy w niej to, czym sami jesteśmy (…) dopiero po jej przeczytaniu jesteśmy w stanie ostatecznie stwierdzić, czy to, co zobaczyliśmy oznacza prawdę, czy było być może jedynie złudzeniem.”

Składamy serdeczne gratulacje!
Życzymy kolejnych sukcesów w konkursowych zmaganiach!
Zespół Polonistów

Iwona Ochodek Szpak

Pałac Młodzieży w Katowicach