Alfons Maria Mucha (1860-1939).

Alfons Maria Mucha (1860-1939).
Czeski grafik i malarz, jeden z czołowych przedstawicieli secesji i fin de siècle’u.
Twórczość Muchy łączy tradycje bizantyjskie i współczesne. Znakiem rozpoznawczym Muchy są grafiki kobiet w stylu belle époque – wyidealizowane postacie pięknych kobiety w zwiewnych szatach, pełne wdzięku i powabu. Trzymające bibułki do papierosów, ciasteczka, proszek do prania czy perfumy – dlaczego? Ponieważ Mucha parał się sztuką użytkową, grafiką reklamową, jako artysta pamiętał o estetycznej stronie plakatu czy ulotki, dlatego też uczynił z niej sztukę. Nawet na jego reklamach komercyjnych, głównym celem była postać kobiety. Były one niczym zwiastuny wyższej przyjemności, ponadczasowe i pogrążone we własnych myślach i marzeniach, powściągliwe i zagadkowe…. Coś Wam to mówi?
Wyższa przyjemność dla wybranych to na pewno język niemiecki z profesor Elżbietą Tekielą, powściągliwą na lekcjach; otwartą i bezpośrednią na wycieczkach…bo każdy nauczyciel ma dwie twarze..;)
Majstersztyk (niem. Meisterstück, dosł. mistrzowskie dzieło) autorstwa Kariny Weis (zdjęcie), Anny Grochal (opracowanie graficzne).