Szyjemy lalki dla UNICEF!

Tegoroczny DIALOG KULTUR zostanie wzbogacony „Wszystkimi Kolorami Świata”.

Dołączyliśmy do akcji UNICEF, której celem wsparcie programów jest szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata.

W ramach akcji uczniowie zaprojektują i uszyją szmaciane laleczki. Strój musi nawiązywać do folkloru wybranego kraju, tym samym musicie zapoznać się historią i kulturą danego regionu. Laleczki zostaną sprzedane, a pieniądze przekazane na konto UNICEF’u.

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE ZAINTERESOWANYCH USZYCIEM LALEK: 16.11 (ŚRODA), GODZ. 12.40, s.43

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci):
UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa powstała 70 lat temu, która niesie pomoc dzieciom na całym świecie: od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej. UNICEF uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Jednym ze współzałożycieli UNICEF był Polak – Ludwik Rajchman, lekarz i działacz społeczny.

W związku z sytuacją po II wojnie światowej w pierwszych latach istnienia UNICEF skupiał się na pomocy dzieciom w Europie, także w Polsce. UNICEF przez kilkadziesiąt lat finansował programy pomocy dzieciom w Polsce, kupował wyposażenie dla ośrodków zdrowia, sprowadzał surowce do produkcji artykułów dla dzieci. Podczas stanu wojennego UNICEF przekazywał polskim dzieciom lekarstwa, odzież i odżywki. W związku z rozwojem gospodarczym, ONZ  w 2002 roku zaliczył Polskę do krajów wysokorozwiniętych. Od tego roku UNICEF Polska niesie pomoc dzieciom  w krajach rozwijających się.

Aneta Solińska

plakat_uratuj_dziecko_w_afryce