Z Moskwy do Nowego …

Dziennikarstwo kojarzy się nam niewątpliwie z możliwością rozwijania własnych pasji. Z tego powodu redagujemy gazetę szkolną, a w międzyczasie marzymy skrycie … o wykonywaniu w przyszłości zawodu dziennikarza. Na razie piszemy, poprawiamy teksty, dyskutujemy podczas zebrań redakcji i znowu poprawiamy …

Jednak zawsze pragniemy spotkać kogoś, kto z mediami ma do czynienia na co dzień.
Taka okazja nadarzyła się we czwartek, gdy specjalnie z Moskwy przyleciał do nas absolwent naszego liceum – Tomasz Jędruchów – obecnie korespondent TVP w Rosji, doktorant Uniwersytetu Karola w Pradze, a wcześniej przedstawiciel Polskiego Radia w Czechach, Austrii i na Węgrzech.

Już od wczesnych godzin rannych niecierpliwie czekaliśmy na spotkanie z dziennikarzem. Swoją obecnością zaszczycił warsztaty również dyrektor szkoły Andrzej Bieda. Nie zawiedliśmy się – Pan Tomasz opowiadał o blaskach i cieniach pracy dziennikarza informacyjnego. Przedstawił swoje doświadczenia zawodowe związane z relacjonowaniem najważniejszych światowych wydarzeń, a także wspomniał o swoim życiu i pracy w Moskwie. Dowiedzieliśmy się również,
że dziennikarstwo nie może obejść się bez nowoczesnych technologii, zawsze w pogotowiu należy mieć dyktafon, smartfon, tablet, przecież nigdy nie wiadomo, czy nie zdarzy się coś wyjątkowego lub nagle spotkamy ważna osobę i pojawi się szansa na zdobycie tzw. wywiadu na wyłączność!
Bo dziennikarstwo to kontakty z różnymi ludźmi i ciągłe przebywanie w centrum zdarzeń, zawsze tam, gdzie coś się dzieje.

Nasz gość wskazywał również na trudności związane z wykonywaniem zawodu dziennikarza. Wśród nich wymienił pośpiech, nerwówkę, trudności w zdobywaniu potwierdzonych informacji,  ale też …długie oczekiwanie na wypowiedzi, konferencje prasowe. Niestety, czasem płaci się  za dyspozycyjność relacjami rodzinnymi.

Na koniec mogliśmy zadawać pytania, a jeden z kolegów, który był szczególnie zainteresowany realiami życia i pracy w Rosji, został zaproszony przez Pana Tomasza do Moskwy! Zachęcamy wszystkich do przeczytania relacji z warsztatów w kolejnych wydaniach nowego! Zapowiadamy także następne ciekawe wydarzenia! Pragniemy podziękować naszym polonistkom – Paniom Iwonie Ochodek – Szpak oraz Marcie Oczkowskiej za zorganizowanie spotkania.

Redakcja nowego