Słów kilka o tym… jak przechytrzyć przeciwnika!

Zielona i czarna taktyka to technika poruszania się wojsk w otoczeniu leśnym lub zurbanizowanym. Szkolenie przyszłych żołnierzy powinno się rozpoczynać od dobrego zrozumienia każdej z wyżej wymienionych taktyk, stąd uczniowie naszej szkoły w pierwszej kolejności wysłuchali kilkunastominutowej pogadanki szkoleniowca. Dobra umiejętność postawy wyjściowej ułatwiła kadetom późniejsze przejście do ćwiczeń i zadań związanych z operacjami w opuszczonym budynku, jak i na zewnątrz w terenie zielonym.

Kadetom do ćwiczeń zostały udostępnione repliki karabinków, które zapewniały poprawność wykonywanych zadań oraz zapoznanie z podstawowymi sposobami rejonizacji podczas poruszania się z punktu A do punktu B całego plutonu. Karabinki umożliwiły również wykonanie ćwiczeń skutecznej obrony przy natarciu i wtargnięciu nieznajomego do pomieszczeń, a także bezpieczeństwo przeszukania ludności oraz własnej ochrony.

Patrolowanie terenu było formą przemieszczania się do miejsca docelowego. Teorią patrolowania jest przede wszystkim bezpieczeństwo poruszania się kolumn przez całą wyznaczoną trasę, na której jest możliwy „kontakt” z przeciwnikiem. Dodatkowo, patrol może być częścią tzw. zasadzki, którą tworzy się, aby przejąć najbardziej niebezpieczne rzeczy, czy przeciwnika.

Zachowanie zdolności bojowej jest w tym momencie nieustanym przygotowaniem wojsk do nagłego podjęcia walki oraz wykonania tych zadań bojowych, które osiągną cel przy jak najmniejszych stratach.

I-wszy stopień taktyki za nami, a kolejne poziomy wtajemniczenia już niebawem!

Zapraszamy na relację fotograficzną.

Justyna Rokitowska